Popularne awarie pralek

Awaria pralki należy do tych, które przysparzają nam najwięcej problemów w domu. Dopiero dzień bez możliwości zrobienia prania uwidacznia nam jak bardzo potrzebujemy tych urządzeń. Dodatkowo awarie pralek bywają niebezpieczne i powodują spore straty, głównie zalania mieszkań. Naprawa pralki to również zadanie dla specjalisty, którym większość osób nie zajmie się samodzielnie.

Naprawa czy wymiana?

Niestety przywykliśmy już do faktu, że sprzęt AGD lubi psuć się najczęściej tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego, który nam przysługiwał. To zwykle moment, w którym stajemy przed dylematem naprawy lub wymiany sprzętu na nowy. Jeżeli dysponujemy urządzeniem wyprodukowanym po 2000 roku, możemy podjąć się naprawy pralki, pod warunkiem, że koszt tej naprawy nie przewyższa lub nie równoważy się z kosztem zakupu zupełnie nowego sprzętu.

Istotnym dla wielu osób czynnikiem decyzyjnym będzie to, jaką klasę energetyczną posiada nasza pralka. Jeżeli jest to urządzenie energooszczędne – warto naprawiać. W przypadku, gdy jest to starszy model, który pożera sporo energii elektrycznej, jej wymiana może wyjść nam na dobre i pozytywnie odbić się na comiesięcznym rachunku za prąd.

Gdzie naprawić pralkę?

W przypadku, kiedy nie posiadamy dostatecznej wiedzy technicznej, powinniśmy zdać się na serwis zewnętrzny. Naprawa pralek we Wrocławiu to przede wszystkim profesjonalna diagnostyka problemu i użycie doskonałych jakościowo części (również oryginalnych). Istotne jest to, że specjaliści w takim serwisie również sami nam doradzą czy warto naprawiać usterkę.

Popularne awarie pralek

Najczęstsze awarie to uszkodzenie paska klinowego bębna pralki, programatora, pompy lub filtra wody. Często wadliwie działa grzałka, choć w jej wypadku winny jest raczej gromadzący się na niej kamień, aniżeli typowa awaria. O ile wymiana paska klinowego lub naprawa termostatu to stosunkowo tanie naprawy, o tyle inwestycja w nowy programator lub naprawa bębna pralki to już spore koszty, które mogą nas nieco zniechęcić do naprawiania tego sprzętu.

Pralka skacze

Najczęstszym problemem skaczącej pralki jest zła regulacja nóżek, nieprawidłowe wypoziomowanie lub nieusunięte śruby zabezpieczające, uszkodzenie łożysk w starszych typach pralek lub zwyczajne przeładowanie pralki. W przypadku wymiany łożysk sprawa jest do zrobienia na miejsca. W pralce czasami montuje się kilka amortyzatorów. W przypadku gdy jedno z nich zużyje się szybciej niż reszta, może to skutkować wstrząsami lub wibrowaniem całej pralki. Sama pralka może nawet się przemieścić. Może się też okazać, że skacząca pralka jest wynikiem zużycia części okołobębnowych, niestety taka naprawa okazuje się nieopłacalna.

Pralka nie odprowadza wody

Najczęstszą przyczyną pozostawienia wody w bębnie jest zapchany filtr, kamień osadzony na pompie odpływowej lub uszkodzony czy zatkany sam wąż odpływowy. Naprawa takich usterek odbywa się na miejscu i trwa do 60 minut gdyż wystarczy odpowiednio przeczyścić filtr lub wymienić uszkodzoną część.

In many cases the washer will stop draining due to a clogged drainage hose or due to an object caught in the draining pump. There are some cases when the draining pump is faulty and needs to be replaced.

Pralka nie nabiera wody

W tym wypadku sprawdzany jest przepływomierz lub hydrostat które odpowiadają za poziom wody w pralce, sprawdzamy również pompę spustową czy działa poprawnie. Na samym początku rozmowy pytamy klientów czy zawór z wodą jest otwarty lub czy wąż dopływowy nie jest zagięty czy przygnieciony – czasami i takie problemy są przyczyną nie nabierania się wody i możemy je rozwiązać już na etapie telefonicznym.

Pralka pomija etapy

Tutaj najprawdopodobniej problemem jest sam programator którego wymiana wiąże się z dość dużym kosztem i w zależności od modelu wymiana tej części może się okazać nieopłacalna.

Pralka nie wiruje lub bęben się nie kręci

Niewirująca pralka może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest uszkodzenie programatora lub zwyczajne przeładowanie i obciążenie bębna pralki. W starszych modelach może się okazać, że problem stanowi sam silnik (zużyte szczotki silnika) lub uszkodzone łożysko. Tego problemu nie należy bagatelizować i jak najszybciej zadzwonić po naszego serwisanta. Jeśli sam bęben się nie kręci chwilę po uruchomieniu prania oznacza to, że uszkodzeniu uległ pasek klinowy, silnik który go napędza, sprzęgło lub skrzynia biegów która jest sprzężona z napędem bębna. Gdy pralka jest często przeciążona z upływem czasu może ulec uszkodzeniu, dlatego ważne jest aby odpowiednio i wg wytycznych producenta napełniać pralkę ubraniami.

Cieknąca pralka

Cieknąca pralka może mieć wiele przyczyn. Większość z nich wymaga wymiany uszczelek lub gumowych kołnierzy które są widoczne po otworzeniu drzwiczek pralki. Może się okazać, że problemy z pralką spowodowane są pęknięciami wężów doprowadzających i odprowadzających wodę, wąż bęben-pompa czy sama pompa odpływowa a także nieszczelnościami układów wodnych spowodowanych osadzaniem się kamienia.

Pralka się nie włącza

Może wydawać się to trywialne, ale na początku należy sprawdzić czy nie jest uszkodzony kabel doprowadzający prąd do pralki, następnie samo gniazdko lub bezpieczniki / korki przepięciowe. Najprościej jest podłączyć inne urządzenie elektryczne do gniazdka i sprawdzić. Jeśli nadal nie dział, to sprawę trzeba zgłosić do elektryka. Jeśli jednak gniazdko jest sprawne może się okazać, że moduły elektroniczne wewnątrz pralki zostały zalane czy “spalone”, kondensatory łącznikowe uległy awarii czy występują przepięcia na wyświetlaczu czy panelu sterowania a może bezpiecznik liniowy przepalił się. Bezpiecznik liniowy samoczynnie wyłącza pralkę w przypadku poważnych problemów elektrycznych. Jeśli obwody ulegną przeciążeniu, bezpiecznik liniowy ulegnie przepaleniu. Nasz serwisant będzie musiał namierzyć przyczynę problematycznego układu elektronicznego i podjąć decyzję o jego naprawie lub wymianie. Ważne aby serwisant diagnozował usterki przy pomocy multimetru. Koszt takiej naprawy jest jest trudny do oszacowania ponieważ, może się okazać, że wymianie podlega cały programator i wiąże się to z dużymi kosztami. Czasem wystarczy naprawić przycisk włączenia pralki co jest stosunkowo małym kosztem naprawy.

Pralka nie nagrzewa wody

Tutaj problemem mogą być grzałka, hydrostat czy czujnik temperatury grzałki. Wymiana grzałki nie jest skomplikowana i kosztowna i to ona jest najczęstszą przyczyną nie podgrzewania wody. Gdy uszkodzeniu uległ czujnik temperatury grzałki, informacja nie jest przekazywana poprawnie do sterownika i grzałka nie jest załączana. Hydrostat odpowiada za pomiary ilości wody w bębnie pralki. W przypadku uszkodzenia tego modułu nie jest przekazywana odpowiednia informacja o ilości wody przez co sterownik grzałki nie jest uruchamiany lub uruchamia się w nieodpowiednim momencie.

Zadzwoń teraz

Szybko i sprawnie naprawimy Twoją pralkę ! Darmowy dojazd i atrakcyjne ceny !.

Pralka brudzi lub nie dopiera ubrania

Zbyt twarda woda i kamień może powodować osadzanie się kamienia na bębnie pralki które są przyczyną zabrudzeń na ubraniach. Warto od czasu do czasu stosować preparaty do czyszczenia i konserwacji pralki, na pewno wydłuży to jej żywotność. Warto zwrócić uwagę również, czy stosujemy odpowiednią ilość proszku a ilość prania w bębnie nie jest przeładowana. Innymi przyczynami mogą być niewyciągnięte chusteczki higieniczne z kieszeni lub prowadzone prace hydrauliczne w innych pomieszczeniach. Należy zwrócić uwagę, czy dozownik na proszek nie jest zabrudzony a sama pralka prawidłowo pobiera całą ilość proszku podczas prania. Może się okazać, że proszek czy płyn do płukania nie jest w całości dozowany i dostarczany do bębna podczas prania.

Nieprzyjemny zapach z pralki

Ważne jest aby w miarę możliwości po zakończeniu cyklu prania wyciągnąć ubrania i rozwiesić najszybciej jak się da, gdyż zalegające ubrania w bębnie w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej nieświeże, rozwija się pleśni i powoduje to przykry zapach.. Warto również pozostawić drzwiczki pralki lekko otwarte do osuszenia wnętrza pralki, uniemożliwi to pozostawania wilgoci która sprzyja powstawaniom grzybów wewnątrz bębna. Warto przyjrzeć się również czy syfon z węża odpływowego jest prawidłowo ustawiony, gdyż może to niepoprawnie blokować zapachy z kanalizacji.

Głośna praca pralki

Na początek należy sprawdzić, czy w pralce nie ma przypadkowo dodanych innych przedmiotów jak wyrobu włókienniczego. Pozostawione klucze w kieszeni które w trakcie prania mogę powodować dziwne dźwięki a nawet uszkodzić bęben pralki. Inną przyczyną głośnej pracy pralki może być uszkodzenie silnika, paska klinowego koła pasowego czy zużytego łożyska.

Pralka zatrzymuje się w trakcie prania ubrań

Gdy pralka w trakcie pracy nagle się zatrzymuje może to być spowodowane uszkodzeniem zamknięcia drzwiczek które nagle je lekko uchyla. Zawór wlotowy doprowadza wodę do bębna podczas cyklu płukania. Można go przetestować za pomocą miernika uniwersalnego. Gdy zawór uległ awarii, wody nie dostaje się do pralki, co powoduje zatrzymania jej w połowie cyklu.

Są to najczęstsze awarie pralek z którymi spotykamy się na co dzień. Każdy przypadek różni się od drugiego i często jest, że niedopilnowana wczesna diagnoza i naprawa powoduje uszkodzenia kolejnych części pralki. Dlatego ważne jest aby odpowiednio konserwować i dbać o maszynę piorącą. Jeśli odpowiednio zadbamy i będziemy regularnie odkamieniać naszą pralkę, na pewno posłuży ona nam latami a awarie pralek odroczymy w czasie.

Zadzwoń teraz

Szybko i sprawnie naprawimy Twoją pralkę ! Darmowy dojazd i atrakcyjne ceny !.

Fachowo naprawiamy pralki.

Dojazd na terenie całego Wrocławia.

Większość pralek jest naprawiana na miejscu u klienta w ciągu 60 minut.

Godziny pracy

08:00 – 20:00
poniedziałek – niedziela

Numer telefonu

Zadzwoń 533 007 340